Monitoring domu na odległość

Coraz modniejsze staje się instalowanie monitoringu domów jednorodzinnych. Chcemy się zabezpieczać przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich na posesję, co jest zupełnie zrozumiałe. Szczególnie, że ryzyko włamania wciąż jest wysokie. Taki monitoring oprócz oczywistego dowodu w sprawie na policji może stanowić także mocny argument podczas potyczki z firmą ubezpieczeniową. Za sprawą rozwoju technologicznego coraz modniejszy staje się także tzw. monitoring domu na odległość. Dzięki niemu jesteśmy w stanie z każdego miejsca na ziemi zobaczyć podgląd z kamer umiejscowionych na naszej posesji. Wystarczy jedynie telefon komórkowy ze skonfigurowaną aplikacją oraz dostęp do internetu. Jak to działa i ile kosztuje? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Jak zainstalować kamery monitoringu?

Jak zainstalować kamery monitoringu?Zanim zabierzemy się za instalację kamer musimy odpowiednio wybrać miejsca, w których będą one przymocowane. Musimy to dobrze rozplanować, tak aby na terenie posesji było jak najmniej tak zwanych martwych punktów, czyli miejsc których nie będzie obejmowała żadna z zainstalowanych kamer. Musimy także zdecydować, czy kamery przez nas instalowane będą miały być widoczne dla ewentualnych nieproszonych gości czy też będziemy chcieli je maksymalnie ukryć. Oba sposoby są dobre. W jednym chodzi o to, żeby sama obecność kamer odstraszała potencjalnych złodziei żeby zaprzestali oni swoich działań od razu po wejściu na posesję. Z drugiej strony obecność kamer może świadczyć o tym, że na terenie posesji lub w domu posiadamy jakieś cenne przedmioty, które staramy się chronić.

Druga opcja pozwala nam na nagranie jak największej ilości materiału, który będzie mógł być potem dowodem na kradzież lub dewastację mienia. Wybór opcji zależy już od indywidualnego podejścia każdego z nas. Większość preferuje takie instalowanie kamer, aby były one widoczne na pierwszy rzut oka. Wybierając odpowiednie kamery pamiętajmy także o tym, że kamery typowo do użytku wewnętrznego nie będą mogły pracować na dworze, gdyż nie są one odpowiednio odporne na działanie warunków atmosferycznych. Kamery możemy połączyć do sieci za pomocą kabla lub skorzystać z nowocześniejszego i dużo wygodniejszego sposobu czyli połączenia poprzez Wi-fi. Wszystkie będziemy musieli podłączyć także do źródła zasilania.

Instalacja aplikacji

Monitoring domu na odległośćJeśli wszystko dobrze skonfigurujemy to dostęp do obrazu z dowolnej kamery będziemy meli z każdego urządzenia podpiętego do internetu. O ile oczywiście będziemy znali adres oraz hasło. Najlepszym pomysłem jest zainstalowanie specjalnej aplikacji na telefon lub komputer, dzięki której będziemy mogli sterować całym systemem monitoringu na posesji. Po zainstalowaniu takiej aplikacji oraz dodaniu do niej wszystkich kamer będziemy mogli przełączać podgląd na dowolną kamerę. Jeśli będą to kamery 360-stopniowe to będziemy mieli możliwość sterowania ich ułożeniem. Będziemy także mogli uruchamiać i włączać konkretne kamery. Jeśli będą one zaopatrzone w czujnik ruchu to aplikacja będzie nas informowała w momencie wykrycia zagrożenia i rozpoczęcia filmowania. W zależności od ustawień może to być typowe powiadomienie z aplikacji lub na przykład wiadomość SMS. Jest to o tyle istotne, ze wiadomość SMS otrzymamy także wtedy gdy akurat nie będziemy posiadali dostępu do internetu w naszym telefonie.

Monitoring domu na odległość

Oczywiście chęć zabezpieczenia się przed kradzieżą to nie jedyny powód do instalowania w swoim domu monitoringu. Ma to również pozytywne cechy jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Świetnie sprawdza się na przykład w przypadkach gdy pozostawiamy w domu małe dziecko. Mamy wtedy cały czas podgląd na to co dzieje się w mieszkaniu i w razie jakiegokolwiek zagrożenia możemy zareagować.

Ile kosztuje monitoring domu na odległość

Ceny zestawów do monitoringu domów zalezą od tego, jakiej jakości kamery będziemy chcieli kupić. Kamery z niezbyt dobrą jakością obrazu będziemy mogli kupić za około 150 zł za sztukę. Kupując w zestawie pewnie uda nam się kupić takie kamery dużo taniej. Jeśli jednak będziemy chcieli kupić kamery lepszej jakości to musimy się przygotować nawet na wydatek rzędu kilkuset złotych za sztukę. Jednak kamery to nie wszystko. Oprócz tego będziemy musieli się zaopatrzyć w odpowiedni rejestrator zapisanych filmów oraz będziemy musieli doliczyć koszt ewentualnej aplikacji do spinania tego w całość. Koszt może wydawać się dość duży, ale w zamian zyskamy pewność i bezpieczeństwo.