Jaka przeglądarka na słaby komputer

Nowoczesne strony internetowe korzystają z coraz to większej ilości animacji i dostarczają użytkownikom coraz więcej funkcji. Dzięki temu strony są oczywiście bardziej interaktywne i przyjazne internautom, jednak jednocześnie pobierają mnóstwo zasobów sprzętowych komputera. Wiele też zależy od przeglądarki internetowej, którą mamy zainstalowana na komputerze. Istnieją bowiem przeglądarki mniej i bardziej zasobożerne. Strona, która w jednej przeglądarce będzie się uruchamiać kilkanaście sekund i zagospodaruje przy tym całą moc obliczeniową procesora i pamięci RAM, w innej przeglądarce może się otworzyć w kilka sekund, pozostawiając jeszcze sporo mocy obliczeniowej dla innych aplikacji uruchomionych na komputerze. Sprawdźmy więc jak działają najpopularniejsze przeglądarki internetowe przeznaczone dla komputerów i które z nich są najmniej zasobożerne.

Niegdyś podstawową przeglądarką był produkt Microsoftu czyli sławny Internet Explorer. Dziś najpopularniejszą przeglądarką jest Google Chrome a po piętach depczą jej Mozilla Firefox oraz Opera. Choć funkcja każdej przeglądarki jest taka sama to zasadniczo różnią się one między sobą i dlatego każda z nich ma swoich przeciwników i zwolenników.

Google Chrome

Google ChromeChrome posiada bardzo intuicyjny interfejs, dzięki czemu już po kilku minutach używania tej przeglądarki każdy użytkownik wie dokładnie co gdzie jest. Wszystkie niezbędne przyciski i opcje są dostępne od razu z poziomu domyślnego widoku przeglądarki. Co ciekawe, istnieje mnóstwo możliwości rozszerzenia możliwości przeglądarki poprzez instalowanie dodatkowych wtyczek. W zależności od tego co potrzebujemy możemy stworzyć na prawdę potężny kombajn do przeglądania internetu. Możemy wybrać także jeden z setek dostępnych motywów graficznych jeśli znudzi nam się domyślny widok. Pewnym minusem przeglądarki Chrome jest jej zasobożerność. Przy kilkunastu otwartych kartach komputer może sporo zwolnić jeśli nie posiadamy mocnego sprzętu z dużą ilością pamięci RAM.

Opera

Opera to darmowa przeglądarka internetowa pochodząca z Norwegii. Tak jak inne przeglądarki oferuje ona podstawowe funkcje czyli przeglądanie stron w kartach, specjalny menedżer pobranych plików. Dodatkowo zaimplementowana jest blokada wyskakujących okienek. Jest to bardzo przydatne jeśli na przykład nie używamy żadnego AdBlocka i reklamy na stronach internetowych uprzykrzają nam życie. W przeglądarkę wbudowany jest także klient poczty elektronicznej opera Mail. Tak samo jak w przypadku Chrome do Opery możemy dodać mnóstwo rozszerzeń i wtyczek, które czynią z niej jeszcze bardziej funkcjonalne narzędzie. Opera jest dosyć popularną w Polsce przeglądarką, ale do lidera rynku czyli Google Chrome, jeszcze sporo jej brakuje.

Mozilla Firefox

Mozilla FirefoxFirefox to produkt firmy Mozilla. Jest to bardzo popularna przeglądarka internetowa oferujące wiele przydatnych funkcji. Między inny mi blokuje ona skrypty śledzące, dzięki czemu znacznie wzrasta prywatność użytkownika. Firefox blokuje również część reklam i skryptów, które nie są zbyt dobrze zoptymalizowane i znacznie wydłużają czas pobrania witryny. Dzięki tej opcji strony działają dużo szybciej. Przeglądarka jest bardzo intuicyjna. Interfejs jest prosty i wydajny. Możemy go oczywiście dowolnie modyfikować. Możemy również instalować motywy graficzne, które uatrakcyjnią wygląd przeglądarki. Istnieje także możliwość stworzenia własnego motywu. Tak jak w poprzednich wyszukiwarkach możemy także zainstalować masę różnego typu rozszerzeń znacznie rozszerzających możliwości podstawowej wersji przeglądarki. Firefox znajduje się w Polsce na drugim miejscu jeśli chodzi o popularność przeglądarek internetowych. Posiada niewiele ponad 20% rynku. Jest to dobry wynik, chociaż podobnie jak w przypadku Opery nadal sporo brakuje jej do lidera, Chrome. Google Chrome posiada obecnie ponad 60% rynku i jeszcze długo pozostanie liderem.

Podsumowanie

To oczywiście tylko trzy z popularnych przeglądarek internetowych. Na rynku znajduje się mnóstwo innych. Z tych bardziej popularnych można wspomnieć o Microsoft Edge i Internet Explorerze. Ale na rynku istnieje tez masa alternatywnych przeglądarek, które z pewnością przypadną do gustu niejednemu internaucie.