Jak przeprowadzać kontrolę pracy zdalnej?

Praca zdalna jest coraz popularniejsza. Pandemia koronawirusa spowodowała, że tę formę zatrudnienia zaczęło wdrażać wiele firm, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, a z czasem okazało się, że to doskonały sposób na ograniczenie kosztów prowadzenia biznesu. Otwartą kwestią pozostaje przeprowadzanie kontroli pracy osób zatrudnionych, ale z wielu badań opinii wynika, że ludzie cenią możliwość wykonywania swoich obowiązków z domu, więc wdrożenie list obecności może być po prostu przydatnym ułatwieniem dla obu stron.

W jaki sposób kontrolować pracę zdalną?

Aktualizowanie listy obecności nie jest obowiązkowe, ale to przydatne rozwiązanie. Dobrym sposobem na kontrolowanie pracowników jest skorzystanie z platformy WEB-Pracownik. Żeby z niej skorzystać, osoba zatrudniona musi mieć po prostu dostęp do przeglądarki internetowej. Dzięki tej platformie pracodawca zyskuje dostęp do informacji, kiedy konkretna osoba była aktywna zawodowo, a osoba zatrudniona może składać różnego rodzaju wnioski, np. o L4, tworzyć rejestr czynności i raport rozliczenia godzin pracy.

Takie rozwiązanie ułatwia życie zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi. Przedsiębiorca w prosty sposób może spełnić wymagany przepisami prawa obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy bez konieczności zatrudniania osób do zajmowania się tylko nadzorowaniem innych, a pracownik ma gwarancję, że otrzyma sprawiedliwe wynagrodzenie za przepracowane godziny. 

Dlaczego warto zainwestować w kontrolę pracy zdalnej?

W pracy zdalnej duże znaczenie ma swobodny przepływ informacji. Aby współpraca układała się dobrze, obie strony muszą być usatysfakcjonowane. Kontrola pracowników jest sposobem na poprawne ułożenie stosunków pomiędzy osobami zatrudniającymi i zatrudnionymi. Sprzyja ona przyjaznej atmosferze pracy, ponieważ tak ułożone stosunki pomiędzy ludźmi są w pełni przejrzyste. Przeczytaj nasz artykuł: praca zdalna a lista obecności, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Praca zdalna jest preferowana przez pracowników i pozwala im na funkcjonowanie w sposób bardzo elastyczny. Mogą pracować z dowolnego miejsca, a najważniejsze jest to, żeby wykonywali powierzone im obowiązki. Kontrola pracowników biosys nie jest uciążliwa, a pozwala na swobodne poukładanie, a bardzo usprawnia przebieg procesów w firmie. Warto również rozważyć wdrożenie kontroli pracowników w firmie, która posiada stacjonarną siedzibę. W tym przypadku najlepszy sposobem kontroli pracowników może okazać się czytnik kart zbliżeniowych. Przeczytaj o nim tutaj: https://biosys.pl/systemowy-czytnik-kart-zblizeniowych/.