Czym jest hosting z certyfikatem ssl?

Przy wyborze hostingu należy mieć na uwadze też kwestię certyfikatu SSL, co wiąże się bezpośrednio z bezpieczeństwem w Internecie. Certyfikat na hostingu to obecnie standard w przypadku każdej godnej zaufania strony. Wchodzenie na witrynę, która nie zapewnia szyfrowania danych, jest co najmniej ryzykowne. Niestety nie brakuje ataków cyberprzestępców, każdy może paść ich ofiarą. Lepiej wobec tego być ostrożnym i nie podawać żadnych wrażliwych danych na niesprawdzonych stronach www. Hosting z SSL to gwarancja tego, że nikt nie przejmie ani nie zmieni przesyłanych danych między serwisem a użytkownikiem.

Hosting SSL – co należy wiedzieć?

Internet jest relatywnie bezpiecznym miejscem pod warunkiem, że zna się potencjalne zagrożenia i wie, jak się przed nimi uchronić. Przy wyborze hostingu bardzo ważne jest to, aby został on wzbogacony o certyfikat SSL. Chodzi tutaj o specjalny protokół sieciowy, który chroni użytkownika witryny przed wieloma niebezpieczeństwami, w tym cyberprzestępczością. Obecnie SSL w wielu przypadkach jest wręcz wymagane. Bez szyfrowania danych nie można liczyć na wysoką konwersję, reklamowanie strony w Google Shopping Ads. Hosting z certyfikatem SSL stał się nie tylko pożądany, ale wręcz konieczny. Wpływa na pozycję w wynikach wyszukiwarki Google, przyspiesza działanie stron mobilnych. Strona, na której nie są szyfrowane dane, jest uznawana za potencjalnie niebezpieczną, o czym każdy jej użytkownik zostaje poinformowany. Wielu Internautów od razu rezygnuje z wejścia na stronę, jeśli zostanie wyświetlony komunikat o tym, że jest ona podejrzana. O obecności certyfikatu SSL świadczy ikona kłódki znajdująca się obok pola adresu w przeglądarki. Można przeczytać, że dane połączenie jest bezpieczne, a przysyłanie dane na stronie pozostają prywatne. Z kolei na serwisie bez SSL wyświetla komunikat o tym, że połączenie z witryną nie jest bezpieczne. Nie powinno się wobec tego podawać żadnych poufnych danych, bo mogą one zostać skradzione przez osoby atakujące witrynę.

Dlaczego hosting z certyfikatem SSL jest tak ważny?

Na hostingu z certyfikatem SSL przesyłane dane pomiędzy witryną a użytkownikiem są szyfrowane, czyli w pełni bezpieczne. Nie trzeba martwić się, że wrażliwe dane zostaną przejęte przez osobę nieupoważnioną i wykorzystane. Ikona zamkniętej kłódki podnosi wiarygodność danej strony. Świadczy o tym, że witryna internetowa jest godna zaufania i nie trzeba przejmować się wyciekiem poufnych informacji. Bardzo złym pomysłem byłoby uruchomienie płatności elektronicznej na stronie nieposiadającej certyfikatu SSL. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wrażliwe dane zostałyby przechwycone i wykorzystane na niekorzyść osoby, do której należą. Ma to szczególne znacznie w przypadku stron sklepów internetowych, banków, połączeń z serwerem poczty e-mail. Przechwycenie i odczytanie danych staje się niemożliwe dla osób trzecich, jeśli są one szyfrowane podczas przesyłania w ramach SSL. Korzystanie z tego certyfikatu na stronie www podnosi jej wiarygodność w oczach użytkowników, poprawia pozycję w wyszukiwarkach internetowych. Można liczyć na wysoki standard bezpieczeństwa i zgodność z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ustawy RODO.