Komputer składak do gier

Poszukując optymalnego zestawu komputerowego służącego przede wszystkim do gier raczej nie powinniśmy skupiać się na gotowych rozwiązaniach lecz samemu stworzyć komputer odpowiadający naszym indywidualnym wymaganiom. Sami najlepiej wiemy jakie gry nas interesują i jaka jest minimalna konfiguracja sprzętowa wymagana do danej gry. Sami tez doskonale wiemy, w których obszarach sprzętowych niezbędny będzie odpowiedni zapas mocy pozwalający na bezstresową rozgrywkę na pełnym obciążeniu podzespołów. W tym artykule podpowiemy w jaki sposób samodzielnie złożyć optymalny zestaw komputerowy służący do multimedialnej rozrywki.

Komputer – Składak do gier

Komputer - Składak do gierW każdym komputerze gamingowym jednym z najważniejszych podzespołów jest odpowiednia karta graficzna. To ona w największym stopniu jest odpowiedzialna za jakość wyświetlanego obrazu. Niestety, ostatnimi czasy ceny kart graficznych poszybowały znacznie do góry. Wszystko przez szalejącą modę na kryptowaluty. Jak wiadomo, do wykopywania kryptowalut niezbędne są zestawy komputerowe z dużą ilością wydajnych kart graficznych. Niemal z dnia na dzień ceny kart graficznych jak i zasilaczy osiągnęły na tyle wysokie ceny, że zakup wydajnego komputera stał się dużo droższy niż wcześniej. Na szczęście dla graczy boom na kryptowaluty już osłabł. Również producenci sprzętu bardziej dostosowali się do rynku. Skutkiem tego ceny kart graficznych się ustabilizowały i obecnie już nie odbiegają od dawnych cen. Na rynku wciąż niezmienni królują karty oparte na układach firmy nVidia. Poza kartą graficzną podczas składania komputera dla gracza powinniśmy także zwrócić uwagę na procesor i pamięć RAM.

Jeśli chodzi o procesor to musimy postawić na wydają wielordzeniową jednostkę. Może to być na przykład procesor Intel Core i5. Jeśli zaś chodzi o pamięć RAM to tutaj powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na szybkość i pojemność. Absolutne minimum niezbędne do grania w najnowsze produkcje to 8GB. Optymalna będzie jednak kość o pojemności 16GB. Jeśli zaś chodzi o częstotliwość taktowania to powinniśmy się rozejrzeć za kośćmi pracującymi w 2666 i 2933 MHz.

Płyta główna

Zanim jednak wybierzemy konkretne modele wymienionych powyżej podzespołów powinniśmy wybrać najważniejszy z nich, czyli płytę główną. To właśnie od niej powinniśmy rozpocząć kompletowanie naszego składaka, gdyż to własnie na płycie głównej będziemy umieszczać wszystkie podzespoły. Tutaj oprócz wydajności i szybkości liczy się także, a może i przede wszystkim, odpowiednia kompatybilność. Każdy bowiem wie, że nie do każdej płyty głównej możemy zainstalować każdy procesor. Wymagane jest odpowiednie gniazdo, a i to nie zawsze gwarantuje odpowiednią i wydają pracę. Istotne jest także to, aby płyta główna była wyprodukowana w podobnej technologii co procesor, pamięć RAM i karta graficzna. Jeśli te elementy dzielić będzie zbyt duży okres czasu produkcji to bez aktualizacji oprogramowania współpraca może być utrudniona.

Zasilacz

ZasilaczGdy już wybierzemy odpowiednie podzespoły bazowe musimy także dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego zasilacza. To od niego zależy to, czy do każdego elementu komputera zostanie dostarczona odpowiednia ilość prądu. Nawet najlepsze i najdroższe podzespoły nie będą działałby dobrze, jeśli nie dostarczymy im energii. Słabe zasilacze mogą sobie nie poradzić z wymagającym komputerem. Szczególnie jeśli będzie on cały czas działał na maksimum swoich możliwości. Pobór prądu jest wtedy znacznie większy niż podczas spokojnej pracy. Optymalnym rozwiązaniem będzie zakup zasilacza o mocy 350-400W.

Dysk twardy

Aby komputerowi zapewnić szybki odczyt danych powinniśmy zamiast tradycyjnego dysku twardego (HDD) zaopatrzyć się w nowoczesny dysk SSD. Zapewniają one szybki odczyt i zapis danych. Dzięki temu praca oraz gra na takich dyskach jest znacznie bardziej płynna niż na komputerach wyposażonych w tradycyjny, dziś już powolny dysk.

Podsumowanie

Jak więc widać wybór elementów do złożenia komputera dla racza nie jest taki prosty. Musimy brać pod uwagę wiele aspektów oraz pilnować tego, aby wszystkie elementy były ze sobą kompatybilne. Tylko wtedy będziemy mieli zapewnione płynne działanie przy najwyższych ustawieniach.