Wymiary telewizorów

Najwięksi producenci telewizorów na świecie

Choć światowy rynek telewizorów został opanowany przez jednego producenta, to wciąż za jego plecami trwa zacięty wyścig o miejsca na podium. Największym producentem telewizorów jest oczywiście Samsung, jedna z największych, jeśli nie największa grupa biznesowa w Korei Południowej. Zrzesza ona w swoich ramach wiele zakładów produkcyjnych oraz instytucji finansowych. Produkcja telewizorów jest tylko jedną z gałęzi biznesu tego południowokoreańskiego potentata. Firma zatrudnia na całym świecie prawie pół miliona pracowników, w tym wysokiej klasy specjalistów z branży najnowszych technologii. Nic więc dziwnego, że Samsung króluje na rynku nowoczesnych telewizorów. Było to możliwe dzięki wprowadzaniu na rynek nowinek technologicznej takich jak na przykład SmartTV. Szacuje się, ze Samsung posiada obecnie ponad 20% rynku telewizorów na świecie.

Po piętach depcze mu jednak inny południowokoreański koncern, LG Group. Firma ta postawiła głównie na sprzedaż telewizorów z ekranami wykonanymi w technologii OLED. Jeśli tego typu ekrany przyjmą się na świecie i zyskają większe grono miłośników to być może układ sił w rywalizacji producentów telewizorów na świecie nieco się zmieni. Udział LG Group szacowany jest na niewiele ponad 10% rynku światowego.

Trzecie miejsce dość niespodziewanie okupuje chiński koncern TCL. Zmienił na tej pozycji japońskie Sony. Jeśli obecny trend się utrzyma, to chiński gigant jest w stanie zmienić również LG Group na drugim miejscu. Warto tu nadmienić, że dwa pierwsze koncerny czyli Samsung i LG poza elektroniką działają także w wielu innych branżach, a TCL i Sony to firmy typowo nastawione na nowe technologie, elektronikę i komputery.

Dalsze miejsca w rankingu producentów telewizorów są już mocno rozdrobnione. Znajdziemy tam takie firmy jak Hisense, Skyworth, Toshiba, Panasonic, Sharp, Vizio czy Haier. Ich udział w rynku szacuje się na kilka procent co i tak jest bardzo dobrym wynikiem w ujęciu globalnym. Firmy, które posiadają mniej niż kilka procent udziału łącznie obejmują prawie 30% rynku. Jest więc czym się dzielić i wraz z rozwojem technologii na pewno czekają nas w najbliższych latach poważne przetasowania na rynku nowoczesnych telewizorów.

Ewolucja rozmiarów telewizorów

Na przestrzeni ostatnich lat znacznie zwiększyły się rozmiary ekranów w nowoczesnych telewizorach. Co ciekawe, wraz z rosnącym rozmiarem samego ekranu, nie rośnie proporcjonalnie wielkość obudowy telewizora. Dzięki postępowi technologicznemu udało się bowiem całkowicie zniwelować ramkę otaczającą ekran. Dzięki temu można właściwie powiedzieć, że rozmiar ekranu równa się dziś rozmiarowi telewizora. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że rozmiary samej ramki nie mają aż takiego wpływu na całkowitą wielkość telewizora. Jest to jednak błędne założenie. Za przykład niech posłuży fakt, że dzisiejszy telewizor z ekranem o przekątnej 75 cali zajmuje dokładnie tyle samo przestrzeni ile kiedyś zajmował telewizor z przekątną o 15 cali mniejszą. Dzięki takim zmianom dzisiaj telewizory o przekątnej ekranu większej niż 55 cali stanowią niemal 98% światowego rynku telewizorów. Co przyniesie przyszłość? Ciężko jest wyrokować. Na rynku pojawiają się telewizory z zakrzywionym ekranem a także składane ekrany smartfonów. Można więc przewidywać, że niedługo telewizory będą posiadały ekrany o przekątnej 100 cali, które będzie można złożyć jak kawałek materiału i schować w szafie. Na pewno będzie rosła jakość wyświetlanego obrazu i niebawem będziemy mogli cieszyć oczy obrazem z jakością 8K a wydarzenia sportowe i muzyczne będą dostępne do oglądania z opcją 360-kątnego pola widzenia.

Jaką matrycę wybrać? Matową czy błyszczącą?

Kiedy już zdecydujesz się na zakup telewizora będziesz musiał zdecydować jak jego parametry będą najbardziej odpowiednie twoim oczekiwaniom. Bardzo istotny jest wybór odpowiedniego ekranu. Na rynku dostępne są telewizory z matrycą matową i z matrycą błyszczącą. Jaką matrycę wybrać? Która z nich spełni najlepiej nasze oczekiwania odnośnie oglądania telewizji? Najpierw musimy się przyjrzeć specyfice obu tych rozwiązań. Ale oczywiście warto wiedzieć, że w zasadzie nie ma idealnego rozwiązania. Zarówno matryca matowa, jak i błyszcząca ma swoje wady i zalety.

Matryca matowa w nowoczesnych telewizorach świetnie sprawdza się, kiedy telewizor chcemy ustawić w bardzo nasłonecznionym salonie. Od takiego ekranu nie odbija się światło, dlatego nie obniża się komfort oglądania telewizji. Jednak mimo tej niewątpliwej zalety musimy liczyć się z tym, że matryca matowa nie da nam bardzo głębokiego nasycenia obrazu kolorami.

Takiego problemu natomiast nie ma w przypadku matrycy błyszczącej. Tutaj kolory są fantastycznie odwzorowane, zapewniając idealna głębie obrazu. Taki ekran perfekcyjnie oddaje również czerń, co daje nam duży komfort oglądania filmów. Jednak wadą takiej matrycy jest to, że odbija światłą punktowe. Jeśli więc w pokoju zapalimy lampkę, to niestety komfort oglądania telewizji radykalnie się pogorszy. Wówczas możemy naprawdę niewiele zobaczyć na ekranie oprócz własnego odbicia. Dlatego musimy przyłożyć sporą uwagę do wyboru odpowiedniej matrycy w naszym telewizorze.

Komoda, wieszak czy statyw? Czyli telewizor w Twoim domu

Bardzo ważną kwestią jest również to, w którym miejscu i w jaki sposób ustawimy nasz telewizor. W tym zakresie mamy kilka opcji do wyboru. Bardzo popularne jest choćby ustawianie telewizora na komodzie. Projektowane są nawet specjalne komody z przeznaczeniem pod sprzęt RTV. Część osób preferuje zawieszenie telewizora na ścianie przy pomocy specjalnego uchwytu, jeszcze inni kupują specjalne wieszaki na telewizory. Które z tych rozwiązań jest najlepsze? Wszystko zależy od naszych preferencji, a także od tego w jakim pomieszczeniu będzie stał telewizor. Inne bowiem rozwiązanie zastosujemy w przytulnym salonie, a zupełnie inne sprawdzi się w dużej, ascetycznej sali konferencyjnej. Warto więc zastanowić się, czy warto zastosować komodę RTV, wieszak, czy też statyw.

Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest umieszczenie telewizora na komodzie RTV. Takie komody w niczym już nie przypominają używanych kiedyś stolików na telewizor. Nowoczesne komody są niskie i dysponują odpowiednim miejscem na różne odtwarzacze multimedialne, dekodery, a także na kolekcję płyt DVD. Wadą takiego rozwiązania jest jednak brak możliwości modyfikowania wysokości na jakiej będzie umiejscowiony nasz telewizor.

Taka możliwość istnieje jeśli zdecydujemy się powiesić telewizor na ścianie. Wystarczy, ze dokupimy odpowiedni uchwyt. Powinien on być kompatybilny z naszym modelem telewizora. Musimy również wybrać taki uchwyt, który będzie solidny i stabilny, dzięki czemu nasz telewizor będzie w pełni bezpieczny. Dzięki uchwytowi, telewizor możemy zawiesić na ścianie na dowolnej wysokości. Wszystko zależy od naszych preferencji co do komfortu oglądania telewizji.

A może warto telewizor postawić na specjalnym statywie? To dość rzadko spotykany sposób montażu telewizora, jednak wydaje się, że jest zdecydowanie najbardziej mobilny. Telewizor na statywie nie jest bowiem przypisany do konkretnego miejsca w salonie. W zależności od potrzeb możemy go ustawić w dowolnym miejscu. Mim tej niewątpliwej zalety warto jednak podkreślić, że statywy wyglądają mało elegancko. Świetnie sprawdza się w sali konferencyjnej, ale już w przytulnym salonie w domu niekoniecznie.

Rozmiary telewizorów

Wciąż przy wyborze konkretnego modelu telewizora klienci kierują się głównie rozmiarem ekranu. Są one wyrażone w calach, więc nie każdy może szybko ocenić wielkość. Dla ułatwienia zamieszczamy tabelę rozmiarów telewizorów uwzględniającą przekątną wyrażoną w calach, szerokość i wysokość wyrażone w centymetrach oraz całkowitą powierzchnię ekranów w metrach kwadratowych. Niżej zamieściliśmy tablę z najpopularniejszymi rozmiarami telewizorów z podziałem na konkretne typy ekranów. Trzeba bowiem wiedzieć w większości przypadków różne rozmiary zarezerwowane są dla różnych typów ekranów. Na przykład raczej ciężko będzie kupić telewizor plazmowy z przekątną ekranu poniżej 32 cali.

[table id=1 /]

[table id=2 /]