Jaki telewizor kupić? Sony czy Samsung?

Gdy urządzamy nasze mieszkanie jedną z istotnych kwestii jest wybór telewizora. Jest to ważny element naszego domu, ponieważ spędzamy przy nim naprawdę dużo czasu. Gdy wracamy do domu po ciężkim dniu, najlepszym relaksem jest oglądanie telewizji. Dzisiejsze telewizory dają nam naprawdę dużo możliwości. Gdy mamy połączenie z internetem możemy oglądać filmy i seriale z Internetu. Dla wielu osób najważniejszą role jaką posiada telewizor jest granie na konsoli. Jak więc wybrać telewizor który w pełni zaspokoi nasze potrzeby? Gdzie dokonać zakupu? Czy marki odgrywają tu dużą rolę? Jaki telewizor kupić sony czy samsung?

Jaki typ ekranu?

Jaki typ ekranu?Najpierw zastanówmy się, jaki ekran powinien posiadać nasz telewizor. Mamy do wybory telewizor OLED lub LCD. OLED zazwyczaj są dużo droższe od innych typów wyświetlaczy. Czym się charakteryzują? Dają nam gwarancję doskonałej czerni i kontrastu a kolory które będziemy widzieć na ekranie będą rzeczywiste i bardzo realne, Telewizory z takim ekranem są dostępne tylko w dużych rozmiarach, na przykład od 55 cali wzwyż.  Inna znaną technologią, są ekrany LCD. Jest to panel podświetlany diodami. Czym charakteryzują się takie telewizory? Posiadają jaśniejszą czerń, nie tak dobry kontrast, jak telewizory z ekranem OLED, i wieloma innymi niedoskonałościami. Jakie są więc jego zalety? Na pewno cena. Jest dużo niższa oraz dostępne są bardzo małe rozmiary telewizorów jak i duże. Jest więc szeroki wybór takich wyświetlaczy.

Rozdzielczość

Kolejnym ważnym pytaniem jest, jaka rozdzielczość będzie trafiała w nasze potrzeby? Nie zawsze największa rozdzielczość jest najlepsza, dlatego, że często telewizory z większą rozdzielczością są dużo droższe a cena nie musi się w tym wypadku przyczyniać do lepszej jakości. Musimy znać zasadę, że im wyższa rozdzielczość tym obraz bogatszy w detale. Nie każdy potrzebuje telewizor z tak dobrym obrazem, zwłaszcza jak służmy nam tylko do oglądania programów czy seriali. Gdy naszym celem jest posiadanie w salonie kina domowego i chcemy oglądać filmy z lepszymi efektami, wtedy można zainwestować w lepszą rozdzielczość. W jakich jeszcze sytuacja rozdzielczość może robić różnice? Gdy chcemy aby telewizor służył nam do grania na konsoli warto zadbać o lepszej jakości wyświetlacz, ponieważ wtedy szczegóły odgrywają ważna rolę.

Rozmiar ekranu

Następnie możemy się zastanawiać jak wybrać odpowiedni rozmiar telewizora? Być może myślimy, że najlepszym wyborem będzie kupić jak największy telewizor. Nie zawsze jednak jest to dobre rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ, najważniejsze jest to aby dostosować wielkość telewizora do naszego salonu. Musimy wziąć pod uwagę z jakiej odległości będziemy oglądali telewizor. Czy będzie on stał na szafce pod telewizor czy chcemy go zamontować na ścianie? Gdy w sklepie zapytamy o pomoc w dobrze odpowiedniej wielkości naszego odbiornika, wyszkolony pracownik pokaże nam specjalnie zaprojektowaną grafikę, która pokazuje stosunek przekątnej ekranu do odległości od telewizora. Grafika ta pokazuje z jakiej odległości różnice pomiędzy 480p a 2160 są właściwie niedostrzegalne oraz jaki jest optymalny stosunek dla poszczególnej rozdzielczości. Grafika taka pokazuje, że są przypadki w których nie warto przepłacać, bo telewizor mniejszy lub z gorszą rozdzielczością zaoferuje nam takie same wrażenia.

Wady i zalety zakrzywionego ekranu

Wady i zalety zakrzywionego ekranuKolejnym pytaniem jest, jaki telewizor będzie lepszy, z zakrzywionym ekranem czy tradycyjny z płaskim? Wiele lat temu producenci dążyli do tego aby ekran był jak najbardziej płaski. W ostatnich dniach bardzo modne są telewizory z zakrzywionym ekranem. Zaletą takiego telewizora jest ich nowoczesny wygląd. Nada on wyjątkowy styl naszemu salonowi. Może się nam wydawać, że taki telewizor daję głębsze wrażenia z oglądania i często tak jest. Oglądany obraz wydaje się szerszy, możemy mieć doznania jakbyśmy siedzieli w kinie. Jednak gdy lubimy oglądać telewizję całą rodziną i siedzimy na długiej sofie, nie każdy będzie podzielał taką opinie. W tej sytuacji najlepiej widzi osoba która siedzi na przeciw ekranu. Gdy osoby patrzą na telewizor z boku nie będą czerpać tyle samo radości z oglądania. Kolejna kwestia jest odległość od telewizora. Gdy mamy do czynienia z zakrzywionymi ekranami warto usiąść jak najbliżej ekranu, a nie w każdym salonie jest to możliwe. Warto pamiętać, że gdy w salonie będziemy mieć lampkę lub okno, prawdopodobieństwo, że odbiją nam się w ekranie jest dużo większe. Taki telewizor to świetny wybór dla graczy, ponieważ wtedy siedzimy blisko , przed samym ekranem.

Gdy mamy dalsze wątpliwości odnośnie wyboru odpowiedniego telewizora, zawsze możemy pooglądać je na żywo w sklepie oraz zapytać obsługę o pomoc.