Ekspresy przelewowe – czy opłaca się kupować to urządzenie?

Większości z nas klasyczny ekspres przelewowy kojarzy się głównie z latami 90. kiedy to przywędrowały do nas z zachodu Europy. Mogliśmy je też dostrzec w amerykańskich serialach, gdzie stanowiły wyposażenie tradycyjnych barów i restauracji oraz domów amerykańskich rodzin. Następnie dosyć szybko zastąpiono je ekspresami ciśnieniowymi. Obecnie – powracają do łask, a znani producenci ekspresów wznawiają ich produkcję lub projektują nowe modele. Co warto wiedzieć o ekspresach przelewowych? Czy warto je kupować w obecnych czasach? Dowiecie się, z poniższego artykułu – zapraszamy.

Co to jest ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy, to jak sama nazwa wskazuje – urządzenie do zaparzania kawy, które przelewa wodę przez zmielone ziarna. Będzie to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy preferują klasyczną czarną kawę kilka razy w ciągu dnia. Nie będzie to napój tak esencjonalny jak włoskie espresso, jednak z pewnością doda energii i przyjemnie rozgrzeje o poranku.

Współczesne ekspresy przelewowe są odmienne od tych, które produkowano w latach 90. Mają inny, bardziej nowoczesny design, o wiele bardziej intuicyjny mechanizm działania oraz potrafią przyrządzić pyszniejszą kawę.

Jak działa ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy działa w bardzo prosty sposób. Wystarczy umieścić wodę w odpowiednim zbiorniku, która następnie zostaje odpowiednio podgrzana i przepuszczana przez filtr. W filtrze wcześniej umieszczamy zmielone ziarna kawy. Proces zaparzania trwa mniej więcej od 10 do 15 minut, a w tym czasie otrzymamy gorący czarny napój. Będzie on o wiele mocniejszy od klasycznego espresso, jednak z pewnością bardzo pobudzający.

Pamiętajmy, że aby uzyskać kawę o wyjątkowych wartościach, należy zwrócić uwagę na to, jakich ziaren używamy do jej przygotowania. Bardzo istotny jest również wybór odpowiednich filtrów. Przeważne producenci już sugerują jakie filtry będą najlepiej współpracowały z ekspresem.

Wady i zalety ekspresów przelewowych

Do największych plusów ekspresów przelewowych z pewnością można zaliczyć ich relatywnie niską cenę. Dobrej jakości urządzenie tego typu można kupić już za 200-300 zł. Warto zainwestować w sprzęt z wbudowanym podgrzewaczem. Dzięki temu, po przygotowaniu większej ilości kawy w dzbanku, będziemy mogli wypić ją po paru godzinach, a ta wciąż będzie ciepła.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ekspres przelewowy służy także do przygotowywania rozmaitych naparów ziołowych. Ekspresy ciśnieniowe nie posiadają takiej funkcji.

Oprócz tego, należy pamiętać, że ekspresy przelewowe są bardzo proste w użyciu, nie wymagają od nas większej ilości czynności niż nalanie wody, umieszczenie zmielonych ziaren w filtrze i wciśnięcie przycisku uruchomiającego proces zaparzania.

Pamiętajmy także, że ekspres przelewowy to urządzenie bardzo małe, praktyczne i pasujące do prawie każdego wystroju wnętrza.

Zastanawiając się nad minusami takiego sprzętu będzie konieczność mielenia ziaren kawy na własną rękę. Należy zakupić wtedy osobny młynek i przed każdym przygotowaniem napoju – rozdrobnić ziarna. Chyba że zakupimy ekspres przelewowy z wbudowanym młynkiem, ale będzie to wtedy urządzenie o wiele droższe.Oprócz tego, należy wymieniać w nim filtry, które są jednorazowe. Jednakże ich koszt nie jest jakiś bardzo wysoki. Jednakże, trzeba o tym pamiętać, ponieważ bez filtra nie przygotujemy kawy.

Dla niektórych osób minusem będzie również ograniczenie względem możliwości tworzenia zmyślnych mieszanek kawowych – zwłaszcza mlecznych. Tu również będzie trzeba spieniać mleko własnoręcznie. Mało tego, większość mlecznych kaw przygotowuje się na bazie espresso, którego w ekspresie przelewowym nie przygotujemy. Mimo prostoty obsługi, minusem może być też długi czas przefiltrowania kawy – 10-15 minut.

Zainteresowały Cię przelewowe ekspresy do kawy – sprawdź ofertę sklepu Świat Ekspresów! Znajdziesz tam bogaty wybór tego typu urządzeń, w korzystnych cenach!