Dlaczego warto wykorzystać stację dokującą do laptopa?

Rozwój technologii sprawia, że wszystko wokół nas się zmienia. Nawet korzystanie z laptopów, które już od dawna nie są nowinką technologiczną, może się zmienić. Z tego powodu warto śledzić najnowsze trendy i interesować się tym, co aktualnie jest modne i co może sprawić, że korzystanie z urządzenia będzie bardziej wygodne. Stacja dokująca do laptopa – dlaczego warto z niej korzystać?

Zdecydowanie mniej kabli

Laptop powinien być urządzeniem mobilnym. Z założenia powinien być lekki, niewielki i nadawać się do wykorzystania go w każdym miejscu. Problemy zaczynają się, jednak gdy chcemy podłączyć do niego wszystkie niezbędne dodatkowe urządzenia. Ładowarki, przenośne dyski, napędy CD i DVD, a czasem nawet dyskietek. Do tego jeszcze drukarka, skaner… Kabli dookoła urządzenia robi się całkiem dużo i wszystkie one mogą przeszkadzać w swobodnym korzystaniu z niego.

Poza tym kable te trzeba oddzielnie wypinać i przypinać za każdym razem, kiedy siadasz do komputera. To wszystko zajmuje bardzo dużo czasu i jest uciążliwe. Dlatego rozwiązaniem może być stacja dokująca do laptopa. Jest to rodzaj listwy, do której można podłączyć inne sprzęty, a następnie podłączyć ją do komputera. W ten sposób zamiast przenoszenia kilku wtyczek wystarczy przepięć jedną. Oczywiście nie można też zapominać o tym, że stacja pomaga w zorganizowaniu kabli. Dzięki stacji dokującej do laptopa można przygotować sobie miejsce pracy np. biurko na którym będą czekały wszystkie urządzenia podłączone do stacji. Wystarczy na blacie położyć laptopa, przypiąć do niego listwę i można pracować.

stacja dokująca do laptopa

Stojak na telefon

Bardzo często stacja dokująca do laptopa jest wyprofilowana w taki sposób, by równocześnie mogła być wykorzystana jako stojak na telefon. Umożliwia ona ustawienie go w takiej pozycji, by możliwe było swobodne oglądanie jego ekranu, siedząc przed laptopem. To bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy równocześnie robią wiele rzeczy naraz. Odłożenie telefonu na wskazane miejsce da też pewność, że urządzenie nie zgubi się podczas pracy oraz że nie trzeba będzie co kilkanaście minut wyciągać urządzenia z kieszeni, by sprawdzić, kto dzwonił. Niektóre stacje dokujące mają też wyjątkową możliwość bezprzewodowego ładowania telefonu. Dzięki temu urządzenie wyjęte ze stacji jest gotowe do użycia.

stacja do laptopa

Czy stacja ładuje komputer?

Aktualnie większość stacji dokujących do laptopa nie ma możliwości bezprzewodowego jego ładowania, choć z pewnością można powiedzieć, że trwają nad tym prace. Stacje umożliwiają jednak ładowanie urządzeń w sposób tradycyjny, czyli wymagający kabli. To właśnie odróżnia je od zwykłych hubów USB. Możliwość ładowania laptopa sprawia, że urządzenie podczas pracy nie zużywa zmagazynowanej energii, ale korzysta z prądu sieciowego. Tym samym, kiedy przyjdzie moment zakończenia pracy, laptop będzie w pełni naładowany i będzie można udać się z nim w zupełnie inne miejsce np. do kawiarni czy sali konferencyjnej bez zabierania ze sobą dodatkowych kabli, ładowarek czy nawet torby do laptopa.