Podświetlenie schodów – jak sprawić, aby nie było nudne?

Schody nie kojarzą nam się z niczym szczególnym. Budzą raczej skojarzenia z praktycznymi kwestiami. Takie opinie zaczynają się jednak zmieniać, szczególnie u osób, które właśnie stają przed wyzwaniem zaprojektowania schodów. Warto poświęcić temu większą uwagę i stworzyć coś, co będzie naprawdę ładne. Jednak schody zajmują dość duży obszar naszego domu czy mieszkania, dlatego powinny być ozdobą i naprawdę stylowym elementem. Jednym z rozwiązań, które może całkowicie odmienić wygląd schodów, jest podświetlenie. Jak to wygląda? Oto najciekawsze pomysły!

Jak zaaranżować podświetlenie schodów?

W tej kwestii aranżacyjnej na przestrzeni lat wiele się zmieniło. Jednak obecnie moda zaczęła mieszać różne pomysły, dlatego mamy bardzo szerokie pole do manewru. Podświetlenie schodów może obejmować stopnie lub być zamontowane po bokach. Wiele zależy też od typu – zabudowane czy pojedyncze deski. Oświetlenie schodów może obejmować także różne punkty świetlne. Do wyboru jest wiele barw, mocy oraz rodzajów światła. Taka wielość umożliwia stworzenie projektów dostosowanych do każdego stylu. Oświetlenie wpasuje się zarówno w bardziej tradycyjne wnętrza, jak i nowoczesne, eklektyczne itp. 

Jakie są rodzaje oświetlenia?

Oświetlenie schodów może być oparte na punktach świetlnych, taśmach LED lub innych produktach LED. Dlaczego właśnie ten typ będzie najlepszy? Zalet jest wiele. Przede wszystkim światła LED są energooszczędne. Nie będziemy więc wydawać dużo na rachunki za naprawdę jasne i piękne schody. Technologia LED jest obecnie bardzo rozwinięta i zapewnia w pełni bezpieczne i długotrwałe źródło światła. Dlatego też montaż taśm, punktów, światłowodów i wszystkich innych typów jest nie tylko dobre dla środowiska, ale też ekonomiczne i w pełni opłacalne. Przy montażu na schodach bardzo ważna jest wytrzymałość i odporność, a przy LED możemy być o to spokojni. 

Jakie dodatkowe opcje warto zainstalować na schodach?

Wykończenie mieszkania to nie tylko jego wygląd, ale także dodatkowe opcje, które ułatwią nam codzienne funkcjonowanie. Światła LED oferują bardzo ciekawe rozwiązania. Jest to między innymi czujnik ruchu na schodach. W momencie wejścia na stopień podświetlenie lub oświetlenie samo się włączy! Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które przyda się wiele, wiele razy. Nie musimy nigdzie sięgać ani nic dotykać – czujnik sam zadziała!

Schody obecnie nie wyglądają tak ciężko i zwyczajnie jak kiedyś. Mamy do wyboru masę projektów, które wręcz upiększają cały dom czy mieszkanie. Wszystko opiera się na odpowiednim dopasowaniu stopni do stylu i wielkości wnętrza. Oświetlenie może także mieć na to ogromny wpływ!