Jaki będzie najlepszy wzmacniacz stereo?

Miłośnicy mocnego brzmienia, z całą pewnością zdają sobie sprawę, jak ważny przy jego uzyskaniu jest odpowiedni wzmacniacz stereo. Jeżeli zamierzamy skompletować odpowiedni, domowy zestaw audio, to powinniśmy zacząć właśnie od wzmacniacza. To, jaki amplituner kupimy, będzie miało przełożenie na to, jaki dźwięk będziemy otrzymywać. W związku z tym, trzeba wiedzieć, czym się kierować wybierając odpowiedni wzmacniacz stereo?

Jaki wzmacniacz stereo powinniśmy wybrać?

Jak już wspomniano wyżej, jeżeli zależy nam na tym, aby uzyskać jak najlepszy dźwięk, to powinniśmy wybrać odpowiedni wzmacniacz stereo. Ma on na celu zasilanie kolumn głośnikowych. Żeby zasilanie działało odpowiednio, wzmacniacz musi posiadać właściwą moc, jak również mieć niewielką impedancję wyjściową. Do tego, to co odróżnia od siebie dane wzmacniacze, to wykonanie, funkcjonalność, jak również brzmienie. Dlatego też, na samym początku powinniśmy dokładnie zastanowić się, do czego nasz wzmacniacz właściwie będzie nam potrzebny i który dla nas będzie najlepszym rozwiązaniem. Możemy się spotkać z trzema grupami wzmacniaczy stereofonicznych. Zdecydowanie najbardziej uniwersalne, to amplitunery stereo, natomiast najpopularniejsze to wzmacniacze zintegrowane, które zakupić można w różnych cenach, w zależności od parametrów, jakimi dysponują. Bardzo często wzmacniacze zintegrowane niewiele ustępują amplitunerom, jeżeli chodzi o funkcjonalność, ponieważ ich brzmienie może być lepsze, przez co możemy wykorzystywać go nie tylko do użytku domowego, ale też profesjonalnego.

Wzmacniacz zintegrowany czy system dzielony?

Każdy, kto planuje zakupić urządzeniem, jakim jest właśnie wzmacniacz stereo, musi najpierw zdecydować się, czy chce on zainwestować we wzmacniacz zintegrowany, czy też lepszym wyjściem okaże się zestaw dzielony, w skład którego wchodzą przedwzmacniacz, jak również końcówka mocy. Zawsze musimy wszystko dokładnie przeanalizować, zanim podejmiemy decyzję, która zawsze musi być uzależniona od kilku czynników. Bardzo ważny będzie przede wszystkim budżet, jakim dysponujemy na zakup naszego wzmacniacza. Jeżeli dysponujemy kwotą, maksymalnie 6000 zł, to wówczas doskonałym rozwiązaniem będzie kupno odpowiedniej Integry, która nie zajmuje bardzo dużo miejsca. Każdy, kto się na nią zdecyduje, nie będzie się również musiał martwić o dopasowanie preampa oraz końcówki mocy. Jednak, jeżeli dysponujemy większym budżetem, to warto pomyśleć, czy nie zdecydować się na dzieloną amplifikację.